דבר המנהל לקראת תשפ״ד

יוני 2023

הורים ותלמידים יקרים,

ברוכים הבאים לבית חינוך חט"ב שז"ר. אנו שמחים ומברכים אותך על הצטרפותך למשפחת בית חינוך שז"ר בשנה"ל הקרובה. מצ"ב קישור לסרטון היכרות עם בית הספר.

אנו, צוות המורים וההנהלה, נעשה כמיטב יכולתנו על מנת להקל עליך את קליטתכם בבית הספר ואת השתלבותכם בו. צוות בית החינוך ערוך ומוכן לקליטה מיטבית של התלמידים ופועל לקידום תחושת השייכות של התלמידים ולמתן מענים רגשיים, חברתיים ולימודיים.

בבית חינוך שז"ר אנו מאמינים שלמידה איכותית ומשמעותית מבוססת על פדגוגיה מיטבית, המשלבת היבטים רגשיים ורלוונטיות. למידה המציבה בפני התלמיד/ה אתגרים חדשים שיכשירו אותו/ה לעתיד, תוך הקניית מיומנויות הלומד העצמאי במאה  ה-21. צוות המורים פיתח יחידות הוראה ייחודיות ומגוונות, המבוססות על למידה שיתופית, על חקר, על למידה עצמאית, על אמצעים טכנולוגיים, על מעורבות וסקרנות, על עניין, על מצוינות ועל מסוגלות אישית בקרב תלמידים.

אנחנו דוגלים הן בצמצום שיעורי הבית והן בצמצום מבחנים, תוך חשיבה שיש למקד את מירב הלמידה בשעות ביה"ס ואף לאפשר לתלמידים להביע את הידע שרכשו בדרכים מגוונות, על בסיס אחריות אישית ומעורבות חברתית, לפיכך גם דרכי הערכה השתנו ומותאמות אף הן ללמידה הייחודית בביה"ס. אנחנו שמים דגש משמעותי על חינוך החברתי, על תחושת השייכות ועל להיבטים הרגשיים, בטח לאחר שנות הקורונה שאנו עדיין חשים את השפעתן הרגשית והלימודית.

אנו מאמינים שביה"ס  מהווה מקום מרכזי למפגשים חברתיים ושוקדים על הקניית כישורי חיים בסיסים, אירועי חברה וגיבוש, מפגשים חברתיים סביב נושאים רלוונטיים ואקטואליים.

לפני כשלוש שנים עברה חטיבת שז"ר שיפוץ משמעותי מאוד ובמסגרתו הותאם מבנה ביה"ס ללמידה אחרת, המשלבת לימודים מחוץ לכיתה, במרחבים ייחודיים מעוררי סקרנות, יצירתיות וחקר ואף פינות ישיבה נעימות ומרווחות שייתנו מענים למפגשים חברתיים ולרוגע, לצד ההיבטים הלימודיים.

בשנים האחרונות אנו מפעילים תוכנית תל"ן (תוכנית לימודים נוספת) בבית החינוך, שעוסקת בלימודי אומנויות. במסגרת זו יבחרו התלמידים את תחום האומנות על פי עניין התלמידים. (מצ"ב טופס אישור התוכנית). מוזמנים לצפות בתלמידי ביה"ס המשתתפים בפעילות התל"ן.

 היכרות:

במהלך חודש אוגוסט נפרסם את שיבוץ הכיתות ואת שמות המחנכים/ות. בתאריכים 28/8 ו-30/8 יתקיימו שיחות היכרות של התלמידים עם המחנכים/ות. בימים אלה יתקיימו גם ראיונות לדוברי אנגלית וחלוקת ספרים לתלמידי השכבה.

פעילות גיבוש:

יום הגיבוש לשכבה ז' ייערך ביום הראשון ללימודים 1.9.2021 בין השעות 8:30-12:00.  ביום זה נקיים פעילויות היכרות וגיבוש בבית הספר לכל תלמידי שכבת כיתות ז'.  ליום  הגיבוש יש להצטייד בכלי כתיבה, מחברת, מספריים, דבק, טושים צבעוניים, אוכל ושתיה. מצפה לנו יום מהנה וגדוש. יש להגיע עם תלבושת ביה"ס. 

אסיפת הורים:

ב-3/9 ב-20:00 נקיים אסיפת הורים ראשונה. באסיפה אציג את תפיסות העולם הבית ספריות ואת עיקרי הדברים המתוכננים לשנה זו. באותו הערב יתקיים גם מפגש ראשוני עם מחנכ/ת הכיתה.

לוקרים:

לרשות התלמידים נמצאים תאי שמירה (לוקרים) בבעלות החברה הכלכלית. ניתן לשכור לוקרים באתר "שרלוק". הליך השכרת הלוקר צפוי להתקיים בסוף אוגוסט.

השאלת ספרי לימוד:

במידה שהצטרפתם בשנת הלימודים תשפ"ג לתוכנית השאלת ספרים בבית הספר היסודי, אנא הביאו שובר מביה"ס המעיד על החזרת הספרים. תלמידים שאינם בתכנית ההשאלה ומעוניינים להצטרף לראשונה יתבקשו להעביר את כל הספרים של כיתה ו' לביה"ס שבו למדו.  מועד גביית התשלום (בכפוף לאישור ועדת החינוך של הכנסת) יתקיים בתאריכים –28/8 ו-30/8 במקביל למפגשים עם המחנכים/ות. לאחר המפגש גם תתקיים חלוקה של ספרי הלימוד, במסגרת השאלת ספרים. 

במועד השיחות האישיות יש למסור (בטרם קבלת הספרים) שני צ'קים לטובת השאלת ספרים על סך 280 ש" ח כל אחד. צ'ק אחד לפרעון מיידי לשנת הלימודים הקרובה (תשפ"ד) והצ'ק השני דחוי ל-5/2024 – עבור שנת הלימודים הבאה (תשפ"ה).

תוכנית דוברי אנגלית:

תלמידים המעוניינים להצטרף לתוכנית דוברי אנגלית מוזמנים לפגוש את המורה לדוברי אנגלית, אלכסה ריין, באותו יום בו יפגשו את מחנכ/ת הכיתה. מבחן קבלה לדוברי אנגלית יתקיים ב-3/9.

                                                                                                                                                                                        לידיעתכם, ההצטרפות לתוכנית מותנית בראיון אישי באנגלית ובמבחן בכתב שייערך, כאמור, בשבוע הראשון של הלימודים. החל מ-27/8 ניתן לפנות אל אלכסה במספר 0528727953 (לא בשבת).

למידת שפה זרה שנייה:

לאורך שלוש השנים בחטיבה, התלמידים לומדים גם שפה זרה שנייה, ערבית או צרפתית. זאת, בהתאם לשיקולים פדגוגים של הנהלת ביה"ס.

תוכנית התקשוב:

חטיבת שז"ר הצטרפה לפני שמונה שנים לתוכנית התקשוב וכל תלמידי ביה"ס מגיעים עם מחשב נייד. הכניסה לתוכנית מותנית בהסכמה של ההורים ושיח בנושא וקבלת ההסכמה על כך יתקיימו בתחילת השנה לאחר אסיפת ההורים הראשונה.

תלבושת אחידה:

בחטיבת שז"ר נהוגה תלבושת אחידה, חולצת התלבושת האחידה של חטיבת הביניים שז"ר ניתנת לרכישה בחנויות ברחבי העיר. יש לרכוש חולצה עם סמל ביה"ס מודפס עליה.  כמו כן, נבקש לרכוש חולצה אחת לבנה, לטקסים ולאירועים שונים. ברכישת החולצות יש לרכוש גיזרת חולצה התואמת בית חינוך.

יש להקפיד להגיע במהלך שנת הלימודים כולה בתלבושת ביה"ס הכוללת: חולצה עם סמל ביה"ס, מכנסיים המותאמים לסביבה חינוכית וללא קרעים, נעלים סגורות או סנדלים שאינם מגומי. נוהל זה רלוונטי לבנים ולבנות כאחד. אתם מוזמנים לעיין בחוזר התלבושת שעודכן בשנה האחרונה.

לתשומת לבכם: לאורך השנה האחרונה עבר ביה"ס תהליך עדכון ערכים וכנגזרת מכך גם סמל ביה"ס עבר שינוי – יש לוודא שעל חולצות ביה"ס מודפס הסמל המחודש עם הערכים המחודשים: אכפתיות, אחריות, סקרנות.

יצירת קשר:

פגישה עם יועצת השכבה, או מסירת אבחון פסיכודידקטי, או אישורים רפואיים שונים יבוצעו בתיאום מראש עם יועצת השכבה שיר ויזל. ניתן לתאם שיחה איתה דרך מזכירות ביה"ס. 

אתם גם מוזמנים להיות איתנו בקשר בערוצים נוספים:

קישור לדף פייסבוק של ביה"ס.

קישור לאתר ביה"ס

הרישום לחטיבה יתקיים באופן מקוון בקישור זה מיום ראשון 2/7/23  ועד יום ראשון ה-9/7. מזכירות ביה"ס פתוחה לרשותכם עד התאריך 15/7/23 בטלפון 09-7425775

בברכה,   


אבי גרצמן
מנהל בית חינוך
חט"ב שז"ר

קישורים מהירים

פייסבוק בית הספר

משו״ב תלמידים והורים

מוודל - MOODLE מרחבי למידה

מוודל - MOODLE משימות אורייניות

גלים

מט״ח

עת הדעת

אמירים

במסגרת התכנית מופעלות בבית הספר מסגרות לימוד בית ספריות לתלמידים מצטיינים. בתכנית מפתחים ומפעילים תכניות המטפחות מצוינות בית ספרית והמזמנות אתגרים חדשים למצטייני בית הספר.

תל״ן

תכנית ייחודית בנושא אומנויות הבמה בניהולו המקצועי של טל סונדק, מוזיקאי ויוצר. התוכנית מבוססת על קורסי בחירה של התלמידים מתחומי האומנויות כגון: היפ-פופ, תיאטרון, סאונד, אומניות לחימה, ברייקדאנס, אתלטיקה קלה, אומנות פלסטית, גרפיטי ועוד

יזמים צעירים


קבוצת תלמידים הנחשפת לנבכי העולם העסקי-יזמי. התלמידים מקימים חברה ובמהלך תהליך למידה הם מפתחים מוצר (שעונה על צורך מסוים), לומדים כיצד לפתח אותו, לייצר אותו ולשווק אותו

חדשנות פדגוגית


ביה"ס עושה צעד משמעותי לקידום והטמעה של פדגוגיה חדשנית, שבה התכנים והידע רלוונטיים למציאות המשתנה, במקביל רוכשים התלמידים מיומנויות הרלוונטיות לתפקוד מיטבי במאה ה-21 הכוללות אוריינות מידע ותקשורת; חשיבה ופתרון בעיות, קשרים בין-אישיים, למידה שיתופית ופיתוח של לומד עצמאי

מצויינות

בית הספר מעודד מצוינות אצל כל אחת ואחד. התלמידים מוזמנים לקחת חלק בקבוצות מצוינות, כמו "אמירים" לפיתוח המחשבה, או קבוצות חקר במדעים להעמקה והרחבת הידע והאופקים

פל״א


פנאי. למידה. אכפתיות. המורים פותחים את עולמם האישים בפני התלמידים ובוחרים ללמד מ"חוץ" לתחומי הדעת, התלמידים בוחרים ללמוד אחרת. התוצאה: יריד של למידה אחרת, מתוך חוויה, עניין ובחירה

כיתת ספורט

כיתה ייחודית לכדורסלניות ולכדורסלנים, הכיתה מקבלת חמש שעות העשרה בתחום הספורט הכוללת אימוני אתלטיקה, שיעור עיוני קבוי פעילויות העשרה. הכיתה פועלת בשיתוף עם מועדון הכדורסל בני הפועל כפר סבא.

הקשבה

בבית ספרנו מתקיימת תכנית "הקשבה", הכוללת חיפוש משמעות והבנה ונוכחות-עם-האחר, נוכחות בכאן-ועכשיו של המפגש. ההקשבה מתבטאת בדו-שיח מתכוון ובשאילת שאלות מאתגרות ומוקירות. היא תורמת להעלאת תחושת מוגנות, חיזוק קשרים חברתיים, עידוד תחושת שייכות ותחושת מסוגלות.
בבית ספרנו מבנים שונים, בהם מתאפשר שיח רגשי פתוח, מכיל ומכבד בשלושה מעגלים: מעגל ראשון: מורים וצוות מנהלה, מעגל שני: מורים – תלמידים ומעגל שלישי: מורים – תלמידים – הורים.
במסגרת תכנית זו, אנו עורכים ערבי הקשבה – שיח מונחה על ידי צוות בית הספר, מעגלי שיח במופעים שונים בבית הספר: שיחות אישיות, שיעורי חינוך, שיעורי כישורי חיים, טיולים, סיורים ועוד. צהרי הקשבה – מורים ותלמידים בשיח רגשי – חברתי. אסיפות הורים "אחרות" במתכונת סדנאית

תכנית תקשוב

בית החינוך שלנו היחיד בעיר שהצטרף לפני כ 6 שנים לתכנית התקשוב הלאומית בה לומדים התלמידים באמצעות מכשיר קצה (לפטופ) הלמידה מזמינה את התלמידים להיחשף לכלים תקשוביים בהם יעשו שימוש יומיומי בהתאמה לדרישות הלומד העצמי במאה ה-21.

חדר מלא

תכנית התערבות חינוכית-לימודית לתלמידים בסיכון גבוה לנשירה בחטיבות הביניים. מל"א – מרחב למידה אחר, המוגדר בתוך בית הספר, שבו רכז התכנית וצוות מורים נותנים מענה לתלמידים הנמצאים בשלבים ראשונים של ניתוק והינם בסכנת נשירה. חדר זה משמש כחדר בעל מאפיינים לימודיים טיפוליים מרוהט ומצויד כדי לתת מענה דיפרנציאלי לתלמידים.

מש״צים

המש"צים הינם תלמידים משכבת ט' אשר בוחרים להצטרף לצוות של"ח, עוברים תהליך הכשרה מתמשך ורואים בהתנדבות הגשמה משמעותית לשירות ותרומה לחברה ולמדינת ישראל. המש"צים יהוו קבוצת הנהגה שתסייע ביוזמה, ארגון וביצוע של כל פעילויות השל"ח ופעילויות חברתיות וערכיות בבית הספר ובקהילה, וכן קבוצת הדרכה לדור עתידי של מש"צים בבית הספר.

כיתת תל״ם


תנופה לבגרות מלאה. חטיבת הביניים היחידה בעיר כפר סבא הפותחת בשכבה ט' כיתה המאגדת בתוכה תלמידים עם סיכויים לנשירה ובעלי פערים לימודים, בעלי סיכויי הצלחה גבוהים. התלמידים מקבלים תוכנית לימודים מיוחדת (על בסיס תוכנית הלימודים הרגילה) שמשלבת דרכי הוראה חלופיים לקידום התלמידים ומעניקה להם הזדמנות להשתלב בתיכונים בכיתות מסלול בגרות מלאה תוך הגברת המוטיבציה, הדימוי העצמי, מסוגלות לימודית והתמודדות רגשית. אחוזי ההצלחה בכיתת תל"ם הם גבוהים מאוד ובוגריה משתלבים בתיכונים העיוניים בעיר כפר סבא.

חזקות ורציניות


קבוצה המעודדות שוויון בין המינים. הקבוצה עוסקת בענייני מגדר, מיניות ופועלת להעצמה ושיפור חברתי

עיתון בית ספר


מערכת העיתון מאפשרת לתלמידים ללמוד מעט על רזי עולם התקשורת. במהלך השנה מודפסים שני עיתונים הכוללים את העבודה העיתונאית של התלמידים, הכוללת ראיונות, כתבות עומק, ידיעות חדשותיות, טורי דעה, קומיקס, איורים, סקרים עוד. את התוצרים ניתן לראות כאן.

להקת מחול בית ספרית


להקת המחול בניהולה של טל סוואיד, מנהלת ביה"ס למחול ADC, תלמידי הלהקה מוזמנים להשתתף בשלושה שיעורי מחול שבועיים בתחומי המחול: מודרני, קלאסי וקומפוזיצה. הלהקה תיצג את ביה"ס באירועים בית ספריים ואף באירועים חוץ בית ספריים. הלהקה מיועדת.

המחרשה


מפגש מתמטי יוצא דופן. תלמידי השכבות הבוגרות חונכים את תלמידי שכבה ז' ועוזרים להם להתקדם בלימודי המתמטיקה. התוצאה: שעה של ערבות הדדית, תמיכה, העצמה ובעיקר נחת לכולנו מהרצון להצלחה ומנתינת העזרה.

ויהי אור - למידה בין תחומית


תכנית שנתית המשלבת למידה בשלושה מקצועות שונים: אזרחות, תנ"ך וספרות. התלמידים נחשפים לסט רעיונות של שינוי ושיפור חברתי ויוצאים למסע של ידע, ערכים, תרבות ומעשים. הם עורכים חשבון נפש לעצמם ולחברה, לומדים/חוקרים/כותבים שירי מחאה ובוחרים על בסיס הכלים שקיבלו נושא המטריד אותם ומנסים לעורר שינוי בישראל – מחושך לאור.

פסקול שורשים


שנת השורשים בשכבה ז' היא שנה בה התלמידים בודקים את שורשיהם. הם מתבקשים לצאת למסע בעקבות פסקול חייהם וחיי משפחתם. לפסקול השורשים בשז"ר מגוון רב של צלילים אותם פוגשים התלמידים בכל מקצועות הלימוד לאורך שנתם הראשונה בחטיבה. משימות פסקול השורשים יאוגדו בסופו של דבר לתקליט השורשים, פסקול ייחודי לכל תלמיד ותלמיד החושף בצליל ובצבע את סיפור חייו וסיפורה של משפחתו.

רדיו שז״ר


חברי קבוצת הרדיו בשז"ר לומדים ומתנסים בהפקת שידורי רדיו ופודקאסט. במהלך השנה התלמידים ילמדו כיצד בנוי שידור רדיו, כיצד עורכים שידורי פודקאסט ומה זה פודקאסט בכלל. במסגרת מפגשי הקבוצה נערך סיור בתחנת הרדיו של אוניברסיטת אריאל בו התנסו באופן פעיל בהפקת שידור רדיו מתחילתו ועד סופו.

פעילות חינוכית – תרבותית במפגש עם הלוח העברי ומעגלי חיים


לוח השנה פוגש אותנו לאורך שנת הלימודים עם מועדים וחגים אותם אנחנו מציינים בבית הספר, בפעילות בתחומי הדעת השונים ובכיתות החינוך. טקסים, ימי שיא, חידונים שכבתיים, סיורים ועוד.

משואה לתקומה


התקופה שבין כ"ז בניסן ל-ה' באייר, המכונה "משואה לתקומה", תצוין בטקסים בית ספריים ובפעילויות כיתתיות, במסגרת התכנית "משואה לתקומה – אדם לאדם אדם".

יום הזכרון ליצחק רבין

טקס בית ספרי אחר, נתמקד בפעילויות בנושא ערכי הדמוקרטיה באמצעות הפקת סרטון על ידי התלמידים, דיונים סביב דילמות וביקור בחדר תוכן.

תכנית אל״ה

איתור, איבחון, למידה והערכה. התכנית מאפשרת התייחסות אישית ומותאמת לכישורי הלמידה של התלמידים, תוך קידומם של תלמידים עם קשיים והקניית אסטרטגיות למידה.

ניצוצות

תכנית " ניצוצות" היא מיזם חינוכי, שהוקם מתוך שאיפה לחשוף את התלמידים לתחומי עניין מגוונים. במסגרת ניצוצות בוחר כל תלמיד בכל חודש "ניצוץ" "שמדליק אותו", תכני הניצוצות נוגעים בכל תחומי החיים: מדעים וטכנולוגיה, יזמות, מדיה, כישורים אישיים ועוד. הבחירה הופכת לסדרה של מפגשים בהם פוגשים התלמידים אדם המציג בפניהם את הניצוץ שלו.