מי אנחנו

דבר המנהל

הורים ותלמידים יקרים,

"אני אף פעם לא מלמד את הסטודנטים שלי, אני רק מנסה לייצר את התנאים שבהם יוכלו ללמוד". אלברט איינשטיין

אני נכנס לתפקיד מנהלת בית החינוך שזר" בחרדת קודש ומתוך אמונה אמתית בכוחו של המעשה החינוכי. בית הספר הוא המקום בו ילדנו הופכים לאזרחים צעירים, השואלים שאלות, מתמודדים עם אתגרי גיל ההתבגרות ועוברים עם עצמם תהליכי זהות שונים. בית הספר הוא המקום המאפשר להם לצמוח, לגדול ולהתפתח.

אני מאמין שבית הספר הוא הזירה הנכונה למפגש עם אתגרי הגיל, לצד רכישת מיומנויות למידה וידע. מגפת הקורונה לימדה את כולנו שיעורים רבים והמרכזי שבהם הוא חשיבותה של שגרת לימודים, בשטח בית הספר. שגרת לימודים בה צוות בית הספר רואה את התלמידים, מאזין לצרכיהם ומעודד אותם לקיים שיח, להקשיב זה לזה ולכבד האחד את השני.

צוות בית הספר ואני נמשיך להוביל את בית החינוך שז"ר במסלול של חדשנות פדגוגית, קידמה טכנולוגית, אחריות חברתית-סביבתית ומצוינות. בית הספר ימשיך להציע לתלמידים מגוון תוכניות רחב ויידע להסתגל למציאות המשתנה ולהתאים את דרכי ההוראה.

בתפקידי כמנהל בית החינוך אני מביט אל דבריו של איינשטיין ואנסה גם אני להמשיך ולייצר אקלים חינוכי נכון ללמידה, להתפתחות ולמצוינות אישית. אקלים בו מורים ותלמידים יוצאים יחד למסעות למידה, מסעות של חקר, שאילת שאלות ובחירה.

בימים הקרובים נקיים מפגש עם ועד ההורים המוסדי כדי להמשיך את שיתוף הפעולה הפורה בין בית הספר להורים, שיתוף פעולה שמטרתו אחת היא – טובת כל תלמידנו.

זה המקום להודות למנהלת בית הספר היוצאת יעל יונוביץ', על ארבע שנים של הובלה. הרבה בזכותך בית הספר הוא מקום בטוח ונעים המעורר את התלמידים ואת המורים ללמידה משמעותית. אני מודה גם לעיריית כפר סבא ולפיקוח מחוז מרכז על האמון הרב שניתן בי.

אני מאחל לכולנו המשך שנת לימודים מוצלחת,

אבי גרצמן

מנהל בית חינוך שז"ר

חזון בית הספר

אנו באי בית חינוך שז"ר מאמינים, כי בית הספר הוא המקום המצמיח חברה עתידית- מוסרית המושתתת על ערכי היהדות ועל עקרונות הדמוקרטיה.

אנו פועלים ליצירת חוויות משותפות תוך כבוד לאדם ולסביבה בדגש על העצמה ועל פיתוח כישורים והישגים אישיים והכשרת תלמידים להתמודדות עם אתגרי המאה ה-21.

כבית חינוך מוביל ומתווה דרך אנו דוגלים במצוינות בחינוך יהודי, ציוני ואזרחי, בהעמקת האחריות האישית, במעורבות בקהילה ובחברה הישראלית ובאהבת הארץ.

ערכים מובילים: כבוד, אחריות, מצוינות

גורם מארגן – שאלות בשביל הזהות והרעות

התפיסה החינוכית:

· חיזוק החינוך לערכי כבוד האדם ולערכים ציוניים יהודיים, דמוקרטיים, חברתיים וסביבתיים.

· קידום הישגים לימודיים תוך שאיפה למצוינות וצמצום פערים תוך התייחסות לשונות הקיימת בין הלומדים.

· קידום וטיפוח אקלים חינוכי מיטבי בראיה הומניסטית.

· הטמעת מיומנויות המאה ה-21 בתהליכי הוראה ולמידה

הכירו את המורים שלנו

אבי גרצמן

מנהל בית הספר

סיגלית מורצקי

סגנית המנהלת

חמדה מיולגאי

רכזת חברתית ורכזת היסטוריה

חביבה ספיר

רכזת חברתית

מדלן כהן

רכזת פדגוגית

אבי גרצמן

רכז פדגוגי ורכז אזרחות

שירלי אברמסון

רכזת שכבה ז'

שירן איימוס

יועצת שכבה ז'

שושי גלדסטון

רכזת שכבה ח'

טל שמעוני

יועצת שכבה ח'

ויקי פיינשטיין גרבר

רכזת שכבה ט'

טל ברגר

יועצת שכבה ט'

מלי פיינה

מת"לית ורכזת חדר מל"א

רויטל קרייטנברגר

רכזת השתלבות והכלה

אורי כהן ענבר

רכזת מדעים

חיה אהרונסון

רכזת מתמטיקה

ליאת לוי

רכזת אנגלית

מיכל אליאס

רכזת עברית

רות ליבוב

רכזת תנ"ך, ריכוז פדגוגי

סמדר ינקוביץ

רכזת ספרות

יעל זלטין

רכזת תרבות ישראל ורכזת צרפתית

לינדה מסרוואה

רכזת ערבית

איגור אלטרמן

רכז חנ"ג

ערן אחירותם

רכז ידיעת הארץ

עמית צפתי

רכזת ביטחון

אמירה הרשקוביץ

רכזת זה"ב

קרן לשם

רכזת תקשוב

תקנון בית הספר

חזקות ורציניות


קבוצה המעודדות שוויון בין המינים. הקבוצה עוסקת בענייני מגדר, מיניות ופועלת להעצמה ושיפור חברתי

מש״צים

המש"צים הינם תלמידים משכבת ט' אשר בוחרים להצטרף לצוות של"ח, עוברים תהליך הכשרה מתמשך ורואים בהתנדבות הגשמה משמעותית לשירות ותרומה לחברה ולמדינת ישראל. המש"צים יהוו קבוצת הנהגה שתסייע ביוזמה, ארגון וביצוע של כל פעילויות השל"ח ופעילויות חברתיות וערכיות בבית הספר ובקהילה, וכן קבוצת הדרכה לדור עתידי של מש"צים בבית הספר.

תל״ן

תכנית ייחודית בנושא אומנויות הבמה בניהולו המקצועי של טל סונדק, מוזיקאי ויוצר. התוכנית מבוססת על קורסי בחירה של התלמידים מתחומי האומנויות כגון: היפ-פופ, תיאטרון, סאונד, אומניות לחימה, ברייקדאנס, אתלטיקה קלה, אומנות פלסטית, גרפיטי ועוד

יזמים צעירים


קבוצת תלמידים הנחשפת לנבכי העולם העסקי-יזמי. התלמידים מקימים חברה ובמהלך תהליך למידה הם מפתחים מוצר (שעונה על צורך מסוים), לומדים כיצד לפתח אותו, לייצר אותו ולשווק אותו

חדשנות פדגוגית


ביה"ס עושה צעד משמעותי לקידום והטמעה של פדגוגיה חדשנית, שבה התכנים והידע רלוונטיים למציאות המשתנה, במקביל רוכשים התלמידים מיומנויות הרלוונטיות לתפקוד מיטבי במאה ה-21 הכוללות אוריינות מידע ותקשורת; חשיבה ופתרון בעיות, קשרים בין-אישיים, למידה שיתופית ופיתוח של לומד עצמאי

מצויינות

בית הספר מעודד מצוינות אצל כל אחת ואחד. התלמידים מוזמנים לקחת חלק בקבוצות מצוינות, כמו "אמירים" לפיתוח המחשבה, או קבוצות חקר במדעים להעמקה והרחבת הידע והאופקים

פל״א


פנאי. למידה. אכפתיות. המורים פותחים את עולמם האישים בפני התלמידים ובוחרים ללמד מ"חוץ" לתחומי הדעת, התלמידים בוחרים ללמוד אחרת. התוצאה: יריד של למידה אחרת, מתוך חוויה, עניין ובחירה

כיתת ספורט

כיתה ייחודית לכדורסלניות ולכדורסלנים, הכיתה מקבלת חמש שעות העשרה בתחום הספורט הכוללת אימוני אתלטיקה, שיעור עיוני קבוי פעילויות העשרה. הכיתה פועלת בשיתוף עם מועדון הכדורסל בני הפועל כפר סבא.

הקשבה

בבית ספרנו מתקיימת תכנית "הקשבה", הכוללת חיפוש משמעות והבנה ונוכחות-עם-האחר, נוכחות בכאן-ועכשיו של המפגש. ההקשבה מתבטאת בדו-שיח מתכוון ובשאילת שאלות מאתגרות ומוקירות. היא תורמת להעלאת תחושת מוגנות, חיזוק קשרים חברתיים, עידוד תחושת שייכות ותחושת מסוגלות.
בבית ספרנו מבנים שונים, בהם מתאפשר שיח רגשי פתוח, מכיל ומכבד בשלושה מעגלים: מעגל ראשון: מורים וצוות מנהלה, מעגל שני: מורים – תלמידים ומעגל שלישי: מורים – תלמידים – הורים.
במסגרת תכנית זו, אנו עורכים ערבי הקשבה – שיח מונחה על ידי צוות בית הספר, מעגלי שיח במופעים שונים בבית הספר: שיחות אישיות, שיעורי חינוך, שיעורי כישורי חיים, טיולים, סיורים ועוד. צהרי הקשבה – מורים ותלמידים בשיח רגשי – חברתי. אסיפות הורים "אחרות" במתכונת סדנאית

תכנית תקשוב

בית החינוך שלנו היחיד בעיר שהצטרף לפני כ 6 שנים לתכנית התקשוב הלאומית בה לומדים התלמידים באמצעות מכשיר קצה (לפטופ) הלמידה מזמינה את התלמידים להיחשף לכלים תקשוביים בהם יעשו שימוש יומיומי בהתאמה לדרישות הלומד העצמי במאה ה-21.

חדר מלא

תכנית התערבות חינוכית-לימודית לתלמידים בסיכון גבוה לנשירה בחטיבות הביניים. מל"א – מרחב למידה אחר, המוגדר בתוך בית הספר, שבו רכז התכנית וצוות מורים נותנים מענה לתלמידים הנמצאים בשלבים ראשונים של ניתוק והינם בסכנת נשירה. חדר זה משמש כחדר בעל מאפיינים לימודיים טיפוליים מרוהט ומצויד כדי לתת מענה דיפרנציאלי לתלמידים.

אמירים

במסגרת התכנית מופעלות בבית הספר מסגרות לימוד בית ספריות לתלמידים מצטיינים. בתכנית מפתחים ומפעילים תכניות המטפחות מצוינות בית ספרית והמזמנות אתגרים חדשים למצטייני בית הספר.

תכנית אל״ה

איתור, איבחון, למידה והערכה. התכנית מאפשרת התייחסות אישית ומותאמת לכישורי הלמידה של התלמידים, תוך קידומם של תלמידים עם קשיים והקניית אסטרטגיות למידה.

כיתת תל״ם


תנופה לבגרות מלאה. חטיבת הביניים היחידה בעיר כפר סבא הפותחת בשכבה ט' כיתה המאגדת בתוכה תלמידים עם סיכויים לנשירה ובעלי פערים לימודים, בעלי סיכויי הצלחה גבוהים. התלמידים מקבלים תוכנית לימודים מיוחדת (על בסיס תוכנית הלימודים הרגילה) שמשלבת דרכי הוראה חלופיים לקידום התלמידים ומעניקה להם הזדמנות להשתלב בתיכונים בכיתות מסלול בגרות מלאה תוך הגברת המוטיבציה, הדימוי העצמי, מסוגלות לימודית והתמודדות רגשית. אחוזי ההצלחה בכיתת תל"ם הם גבוהים מאוד ובוגריה משתלבים בתיכונים העיוניים בעיר כפר סבא.

עיתון בית ספר


מערכת העיתון מאפשרת לתלמידים ללמוד מעט על רזי עולם התקשורת. במהלך השנה מודפסים שני עיתונים הכוללים את העבודה העיתונאית של התלמידים, הכוללת ראיונות, כתבות עומק, ידיעות חדשותיות, טורי דעה, קומיקס, איורים, סקרים עוד. את התוצרים ניתן לראות כאן.

להקת מחול בית ספרית


להקת המחול בניהולה של טל סוואיד, מנהלת ביה"ס למחול ADC, תלמידי הלהקה מוזמנים להשתתף בשלושה שיעורי מחול שבועיים בתחומי המחול: מודרני, קלאסי וקומפוזיצה. הלהקה תיצג את ביה"ס באירועים בית ספריים ואף באירועים חוץ בית ספריים. הלהקה מיועדת.

המחרשה


מפגש מתמטי יוצא דופן. תלמידי השכבות הבוגרות חונכים את תלמידי שכבה ז' ועוזרים להם להתקדם בלימודי המתמטיקה. התוצאה: שעה של ערבות הדדית, תמיכה, העצמה ובעיקר נחת לכולנו מהרצון להצלחה ומנתינת העזרה.

ויהי אור - למידה בין תחומית


תכנית שנתית המשלבת למידה בשלושה מקצועות שונים: אזרחות, תנ"ך וספרות. התלמידים נחשפים לסט רעיונות של שינוי ושיפור חברתי ויוצאים למסע של ידע, ערכים, תרבות ומעשים. הם עורכים חשבון נפש לעצמם ולחברה, לומדים/חוקרים/כותבים שירי מחאה ובוחרים על בסיס הכלים שקיבלו נושא המטריד אותם ומנסים לעורר שינוי בישראל – מחושך לאור.

פסקול שורשים


שנת השורשים בשכבה ז' היא שנה בה התלמידים בודקים את שורשיהם. הם מתבקשים לצאת למסע בעקבות פסקול חייהם וחיי משפחתם. לפסקול השורשים בשז"ר מגוון רב של צלילים אותם פוגשים התלמידים בכל מקצועות הלימוד לאורך שנתם הראשונה בחטיבה. משימות פסקול השורשים יאוגדו בסופו של דבר לתקליט השורשים, פסקול ייחודי לכל תלמיד ותלמיד החושף בצליל ובצבע את סיפור חייו וסיפורה של משפחתו.

רדיו שז״ר


חברי קבוצת הרדיו בשז"ר לומדים ומתנסים בהפקת שידורי רדיו ופודקאסט. במהלך השנה התלמידים ילמדו כיצד בנוי שידור רדיו, כיצד עורכים שידורי פודקאסט ומה זה פודקאסט בכלל. במסגרת מפגשי הקבוצה נערך סיור בתחנת הרדיו של אוניברסיטת אריאל בו התנסו באופן פעיל בהפקת שידור רדיו מתחילתו ועד סופו.

פעילות חינוכית – תרבותית במפגש עם הלוח העברי ומעגלי חיים


לוח השנה פוגש אותנו לאורך שנת הלימודים עם מועדים וחגים אותם אנחנו מציינים בבית הספר, בפעילות בתחומי הדעת השונים ובכיתות החינוך. טקסים, ימי שיא, חידונים שכבתיים, סיורים ועוד.

משואה לתקומה


התקופה שבין כ"ז בניסן ל-ה' באייר, המכונה "משואה לתקומה", תצוין בטקסים בית ספריים ובפעילויות כיתתיות, במסגרת התכנית "משואה לתקומה – אדם לאדם אדם".

יום הזכרון ליצחק רבין

טקס בית ספרי אחר, נתמקד בפעילויות בנושא ערכי הדמוקרטיה באמצעות הפקת סרטון על ידי התלמידים, דיונים סביב דילמות וביקור בחדר תוכן.

ניצוצות

תכנית " ניצוצות" היא מיזם חינוכי, שהוקם מתוך שאיפה לחשוף את התלמידים לתחומי עניין מגוונים. במסגרת ניצוצות בוחר כל תלמיד בכל חודש "ניצוץ" "שמדליק אותו", תכני הניצוצות נוגעים בכל תחומי החיים: מדעים וטכנולוגיה, יזמות, מדיה, כישורים אישיים ועוד. הבחירה הופכת לסדרה של מפגשים בהם פוגשים התלמידים אדם המציג בפניהם את הניצוץ שלו.